תוכן עניינים [הצג/הסתר]

   

  מאיה אשכנזי
  מנהלת מחלקת גנים
  02-9958995
  052-7250995

   

  מועצה אזורית מטה יהודה חתמה על הסכם לברית ערים תאומות עם שלוש ערים כדלקמן:

  1. מועצה איזורית וירצבורג , גרמניה.
  2. העיר ונטה, פינלנד.
  3. נומברכט, גרמניה
  4. מנדוסה, ארגנטינה

   

  מועצה אזורית וירצבורג –  Wurzburg - גרמניה

  במועצה האזורית קיימים 28 יישובים ובה כ- 170,000 תושבים הנמצאים מסביב לעיר וירצבורג (כ – 100 ק"מ דרום מזרח מפרנקפורט). עד לפני מלחמת העולם השנייה חיו כמה אלפי יהודיים ביישובים אלה. בשנים האחרונות הקהילה היהודית בעיר וירצבורג הולכת ומתפתחת והגיעו אליה יהודים רבים ממדינות חבר העמים (לשעבר). ב – 2006 הסתימה בנית מרכז יהודי מהודר שנקרא "מרכז אירופה" אשר כלול גם אכסניה.

  היחסים בין המועצה האזורית וירצבורג עם מטה יהודה החלו בשנת 1990 והיו בעיקר חילופי משלחות נוער בין שתי הרשויות, מאז החילופים מתקיימים לסירוגין, מידי שנה בשנה (שנה בישראל ולאחריה בגרמניה – וכך הלאה).

  בשנת 1997 מוסדו יחסים אלה ונחתם בין שתי הרשויות הסכם ברית ערים תאומות אשר סללו את הדרך לחיזוק קשרי התרבות והנוער. מאז 2004 מבוצעים החילופים בין תלמידים של בי"ס מוירצבורב וביה"ס  המקיף עין כרם עם פעילויות מיוחדות של שיפוץ בתי עלמין יהודים, עבודות מחקר על חיי היהודים לפני מלחמת העולפ השניה, כולל הכנת תיעוד של מחקרים אלה.

  מאז 1997 ובעיקר בשנים האחרונות בעקבות התפתחותם של יחסיים אישיים בין חברים ממטה יהודה לחברים בוירצבורג, מתקיימים (נוסף לחילופי משלחות הנוער) גם חילופי משלחות של נבחרים, נציגי ציבור,עובדים בכירים וסתם אזרחים של שתי הרשויות, כל זאת על מנת להעמיק את הקשרים החשובים הללו.

   

  נומברכט- Numbrecht - גרמניה

  העיירה נומברכט נמצאת מזרחית לעיר קלן ובעיירה כ – 17.000 תושבים.

  בשנת 2005 התחלנו לקיים חילופי משלחות של בני נוער ותלמידים מביה"ס הרטוב בשילוב  תלמידים מהמגזר הערבי של מטה יהודה מהכפרים עין רפה ועין נקובה.

  כתוצאה מקשרים מיוחדים שנרקמו בין חברים ממטה יהודה לבין תושבים מנומברכט, התחלנו ב – 2007  לבצע גם חילופי משלחות גם של נבחרים ונציגי ציבור.

  בקיץ 2008 אושר ע"י מליאת מטה יהודה הסכם של ברית ערים תאומות בין מטה יהודה לנומברכט וההסכם נחתם בנומברכט באוקטובר 2008  ושם גם הוסר הלוט מעל שלט של רחוב ע"ש מטה יהודה המוליך לביה"ס בעיירה.

  היחודיות של יחסנו המיוחדים עם העיר היא היותם של מי שמטפל ביחסים הללו מנומברכט ושאר המארחים מהעיר הם אוהבי  ותומכי ישראל באופן בולט וחריג..

  היחיסים בין ראשי הערים ושאר החברים רק הולכים ותהדקים והועלו רעיונות רבים לחיזוק ולהידוק הקשרים בינינו.

   

  ונטה – VANTTA -  פינלנד

  עיר תאומה למטה יהודה בפינלנד

  ונטה היא עיר בת כ- 160,000 תושבים. הנמצאת בדרום פינלנד צמודה לבירה הלסנקי. זוהי עיר שבעברה היתה מס' כפרים פיניים שהתאחדו ועברו תהליך עיור והפכו לעיר ונטה, לכן עדיין אפשר למצוא בה שטחים חקלאיים או פתוחים בין השכונות העירוניות.

  נמל התעופה הבינלאומי של פינלנד נמצא בשטח השיפוט של ונטה.

  בעיר יש מפעלי תעשייה והיא מושכת אליה לאחרונה תושבים רבים ואף מהגרים ופליטים מארצות אחרות לכן ניתן לראות שהעיר מתפתחת וניכרת בה תנופת בנייה.

  ברית ערים תאומות בין העיר ונטה לבין המועצה האזורית הרי יהודה נחתמה עוד בשנת 1967 ע"י מר לאורי לאורלה ראש העיר של ונטה ובנימין כהן ראש המועצה האזורית הרי יהודה.

  ההסכם נחתם בקיבוץ קרית ענבים ערב פרוץ מלחמת ששת הימים, עם גבור המתח לקראת המלחמה נקראה המשלחת הפינית לשוב בהקדם לביתה. תקופה ארוכה נותרנו עם הסכם חתום אך לא מימשנו אתו, בשנת 1982 לאחר מלחמת "שלום הגליל", נודע לנו שאנשי קבוצות רדיקליות בעיר ונטה דורשות מראש העיר לאורלה לבטל את ההסכם עם התאומה הישראלית ולנתק מגע מן המועצה  האזורית מטה יהודה. בעקבות כך פעלנו שלא לנתק את הקשרים אלא להיפך להגביר אותם. ראש העיר הוזמן לביקור חוזר במטה יהודה ואכן  הוא נענה להזמנה והגיע לביקור יחד עם יו"ר מועצת העיר מר מתי וירטנן לשני אנשים חביבים ויקרים אלה הוכן סיור להכרת כל צורות ההתיישבות במטה יהודה נערכו פגישות וקבלות פנים וזו היתה תחילתה של ידידות אמיצה, ובשנת 1983 יצאה משלחת ראשונה  ממטה  יהודה לונטה אשר התקבלה יפה ע"י העירייה וזכתה  לאירוח יוצא מן הכלל, נערכו פגישות עם אנשי הקהילות היהודיות של הלסינקי וטורקו והתברר לנו שבפינלנד קיימות 16 אגודות של ידידי ישראל שגריר ישראל בפינלנד באותם ימים  יהודה הורם ז"ל אשר חיזק את ידינו וביקש שנתמיד בחיזוק הקשרים הבלתי פורמליים החשובים מאוד ותורמים למעמדה של ישראל.

  מאז נערכו ביקורים הדדים רבים, חילופי משלחות, להקות זמר מחול ומוסיקה השתתפות תלמידים ממטה יהודה במחנות הקיץ שונטה  עורכת לתלמידים מערים רבות לה יש ערים תאומות (היום יש לעיר 14 ערים תאומות) נציגי מטה יהודה לקחו חלק במסיבת הפרידה שנערכה לראש העיר שייסד את הקשר לאורי לאורלה עם פרישתו מהתפקיד בטקס חנוכת "HEUREKA" מוזיאון המדע  הפעיל והמיוחד במינו שנבנה בעיר בחגיגת מלאת 650 שנה לייסוד העיר ובאירועים נוספים ראשי העיר התחלפו כמה פעמיים מאז מיסוד הקשר אך משלחות מטה יהודה מתקבלות תמיד בחום ובאירוח לבבי ע"י נציגי העירייה ואנשי אגודות הידידות עם שובה של המשלחת הראשונה הצטרפו חברים ממטה יהודה לאגודת ידידי פינלנד בישראל ואנו מקיימים קשרים טובים עם שגרירות פינלנד בישראל וחוגגים את יום העצמאות הפיני בחודש דצמבר מדי שנה לרוב ביד השמונה.

  לאתר האינטרנט של העיר ונטה – VANTTA - פינלנד

   

  לוחן דה קויו (Lujan de Cuyo), מנדוסה, ארגנטינה

  אזור פרובינציית מנדוסה בארגנטינה הינו אחד האזורים הגדולים בעולם לייצור יין. מיוצרים בו מעל 1.6 מיליארד בקבוקי יין בשנה. גודלה של הפרובינציה כגודל מדינת ישראל והיא נחשבת לאחד מאזוריי היין המתויירים בעולם. האקלים של פרובינציית מנדוסה דומה לזה של אזור מטה יהודה וכן ישנם זני ענבים זהים הגדלים בשני האזורים.

  בשנת 2011 נחתמה ברית ערים תאומות בין עיריית לוחן דה קויו (Lujan de Cuyo) שבפרובינציית מנדוסה לבין המועצה האזורית מטה יהודה. באמצעות הקשר בין האזורים, הוחלט לקדם את תחום תיירות היין בנושאים כגון: הקמת קשרים בין  היקבים, התמחות יקבים ייננים ואגרונומים בשני האזורים, יצוא חלופות יין, שיווק יין.

  כמו כן הוחלט לקיים קשרים בתחומים אחרים כגון חינוך, תרבות, חילופי סטודנטים, פיתוח של תוכניות וקווי מחקר משותפים על ההיבטים של תעשיית והשימוש הנרחב בטכנולוגיות חדשות ועוד.

  ההסכם נחתם בארגנטינה בדצמבר 2011 (בנוסח עברי וספרדי) בטקס חגיגי משותף בהשתתפות אנשי עיריית לוחן דה קויו, וחברי משלחת ממטה יהודה בראשות ראש המועצה לשעבר משה דדון.

  מנדוסה (Mendoza) היא פרובינציה באזור הקוז'ו במערב ארגנטינה. היא גובלת בפרובינציית סן חואן בצפון, בסן לואיס במזרח, בלה פמפה בדרום-מזרח, בנאוקן בדרום ובצ'ילה במערב. מנדוסה היא אחת הפרובינציות המאוכלסות בארגנטינה, ובשנת 2001 התגוררו בה למעלה ממיליון וחצי תושבים. הפרובינציה קרויה על שם עיר הבירה שלה,מנדוסה.

   


   

  בנוסף לקשרים עם הערים התאומות, מקיימת המועצה האזורית מטה יהודה חילופי משלחות נוער עם מס' ערים ובתי ספר בעולם כגון תיכון וולט וויטמן במרילנד ארה"ב, תיכון גשר JDS בוושינגטון  ארה"ב ,השתתפות במחנות קיץ בינלאומיים ועוד.
  כמו כן, המועצה האזורית מטה יהודה מוציאה מדי שנה משלחות לחו"ל בתחום התרבות והאמנות כגון משלחות נוער למוזיקה ומחול, משלחת להקות אתניות לפסטיבלי פולקלור שונים, ועוד."

  בעתיד הקרוב המועצה האזורית מטה יהודה מתכוונת למסד קשרי ידידות נוספים עם ערים תאומות חדשות בעולם (צרפת, ברזיל) סביב תחומי התעשייה, תיירות, איכות הסביבה, חינוך, תרבות, ספורט ועוד.