גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
תוכן
 • אודות היישוב

  לוזית היא מושב מיוחד, שנשמרו בו החום האנושי, הפשטות, קבלת הפנים החמה והעזרה לזולת, בתוך נוף ארץ ישראלי קדום. בלוזית, הנקראת על שם עצי השקד הגדלים בסביבתה, מתגוררים כ- 500 תושבים. המושב הוקם בשנת 1955 ע"י עולים ממרוקו, שאליהם הצטרפו בהמשך עולים מאלג'יר. מייסדי המושב הגיעו ממספר משפחות, ששומרות עד היום על הקשר המשפחתי ההדוק ביניהן, חוות ביחד אירועים משותפים וחוגגות ביחד  שמחות.  הם שמרו על תרבותם העשירה ועל אורח החיים המסורתי שלהם. בחוכמת חיים הם פיתחו את המושב ואת החקלאות סביבו ושימרו את חזותו המקורית.

  בשנים האחרונות התרחבה אוכלוסיית לוזית ע"י הרחבה שקמה בצמוד למושב. ההרחבה היא בת 130 מגרשים, כשעד כה נרכשו כמאה מגרשים וניבנו כ- 60 בתים. ההרחבה היא מיוחדת במינה שכן היא אחת מההרחבות המעורבות הבודדות בארץ, שמשלבת בתוכה משפחות דתיות, מסורתיות וחילוניות, החיות בכבוד הדדי ושומרות על צביון יהודי – ציוני – ליברלי. מתיישבי ההרחבה עוסקים במקצועות מגוונים: הייטק, הוראה, אקדמיה, עצמאים, משרות בשירות הציבורי, הדרכה חברתית וסביבתית ועוד. למרות ההטרוגניות, ואולי בגללה,  המתיישבים החדשים חיים בהרמוניה ותוך סיוע הדדי רב.

  לוזית צופה על ארץ רבה, מהיער של פארק בריטניה במזרח ועד ליער חרובית במערב, מפאתי ירושלים וכפרי גב ההר שעל רכס הרי יהודה ועד לאשדוד ואשקלון לחוף הים. מבודדת מעט, לוזית נמצאת בליבו של חבל בראשיתי, בליבם של גבעות העטורות בעצי חרוב, אלה ואלון, שביניהן עמקי זיתים ושדות חיטה. פלך זה, בלב ממלכת יהודה הקדומה, היווה את אסם התבואה של הממלכה, ומעידים על כך שרידים רבים בקרבת המושב  של ערים וכפרים מתקופות בית ראשון, בית שני, והתקופה הביזנטית. השמש של לוזית זורחת מעל תל עזקה, שלמרגלותיו התרחש הקרב בין דוד לגלית, והשקיעות הנפלאות שלה צובעות את הרקיע שמעל תל צפית, המבצר הפלישתי של גת הקדומה, שאליה נמלט דוד. מערות פעמון גדולות ומסתוריות ומחילות מסתור צרות ומפותלות מתקופת מרד בר-כוכבא מקיפות את המושב, כמערות לוזית, חירבת זכרי וחירבת עטרבה. תושבי המושב מדוושים באופניים ורצים במשעולי האזור ומגלים מערות ופינות חמד נוספות.

  למרות שהמושב נמצא בליבו של חבל בראשיתי, מיקומו הוא מרכזי והגישה ממנו לערים הגדולות בארץ היא מהירה. לוזית נמצאת במרחק של כשלושת רבעי שעת נסיעה בלבד מתל-אביב, ירושלים ובאר שבע. כביש 39, כביש רוחב מתוכנן, יקצר בעתיד עוד יותר את זמני ההגעה.

  לוזית היא מושב שנעים ומרגיע להסתובב בתוכו. השקט השורר ברחובותיו  מופר בציוצי הציפורים ביום ויללות התנים בלילה. עם זאת, לוזית נמצאת בתנופת התפתחות. כבישי המושב ומדרכותיו נסללו מחדש. סיום הפיתוח של ההרחבה מתוכנן להתבצע בקרוב. מבני הציבור שבו שופצו לאחרונה. שני גני ילדים מחנכים את ילדי המושב שמספרם הולך וגדל. פעילויות תרבות וחינוך רבות מתרחשות בבית העם המרווח ובטבע שבתוך ומחוץ למושב.

   

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי