גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
תוכן

גן תקשורת חדש בצור הדסה

פורסם באתר בתאריך: 04/09/2017

גן תקשורת חדש יוקם בצור הדסה. המחלקה לגיל הרך במטה יהודה יזמה בשיתוף המחלקה לחינוך מיוחד במשרד החינוך, את הקמתו של גן תקשורת שייתן מענה לילדים עם לקויות תקשורת מכל יישובי המועצה. בעקבות הגידול במספר התלמידים עם לקויות תקשורת ייפתח הגן מחדש שלוש שנים לאחר שנסגר בשריגים בשל מיעוט בילדים. לצד זאת, יפעלו גם השנה שישה גני חינוך מיוחד בתחום השפתי התפתחותי.

"המועצה מבקשת לתת מענה לילדיה הנמצאים על כלל הרצף החינוכי ולהביא לידי ביטוי את היכולות של כל ילד וילדה", אומר ראש מינהל חינוך, ניב בר גיא. "לגני תקשורת ולגני חינוך מיוחד יש תפקיד חשוב בשילובם הנכון של הילדים במסגרות חינוכיות התואמות את הצרכים - בהווה ובעתיד".

מסקנדינביה למטה יהודה

פיילוט ראשון מסוגו יוצא לדרך בגן הילדים בנטף בדמות מודל ייחודי לפעילות ביער אשר פותח במדינות סקנדינביה. 30 שנה לאחר שהרעיון להפעלת גני ילדים ביער קרם עור וגידים במדינות צפון אירופה ומשם נפוץ ברחבי אירופה, ארצות הברית ואוסטרליה, מאמצת מטה יהודה את הרעיון הייחודי ותחל שנה בתהליך לביסוסו של גן יער ביישוב נטף. בשלב זה יחל תהליך הדרגתי של שילוב לימודים במבנה הגן עם מספר שעות שבועיות ביער, ובהמשך תורחב הפעילות לשעות רבות יותר ולימי לימוד ביער.

לאור פניות רבות מצד הורים וקהילות להרחיב ולקדם זרמי חינוך ייחודיים בגני הילדים אימצה מטה יהודה את מודל 'גן יער', בדומה לגן במצפה רמון. המודל יחל כאמור בגן בנטף, בשאיפה להרחיב את הפעילות לגנים נוספים ביישובי המועצה בשנים הבאות.

גן יער הוא גן ילדים שהפעילות בו מתקיימת בחוץ. סדר היום זהה לסדר היום של לימודים במבנה אך עם זיקה מובהקת לטבע והסביבה. נושאי החינוך בגן יער בנטף ייקבעו על ידי משרד החינוך, תוך שימת דגש על חינוך אקולוגי. היער מהווה אמצעי חוויתי רב חושי להיכרות עם סביבת החי והצומח ולהקניית ערכי שמירת הסביבה, כבוד, עניין ופתיחות לטבע. המקום מאפשר אינטראקציה בין האדם לבין סביבתו ולמידה על המדע (הנדסה, פיסיקה, גיאומטריה, מתמטיקה וכימיה), על הטבע ועונות השנה, על חגי ישראל, ועוד.

השנה תתקיים השתלמות של גננות מכל יישובי האזור בנושא גן יער, על מנת להטמיע את הנושא על בוריו בקרב הצוותים המחנכים ולהגביר את הזיקה של הילדים לטבע ולסביבה.

משלבים ערכים

בצור הדסה ייפתחו השנה שני גנים משלבים. גן משלב ברוח אנתרופוסופית ייתן מענה לחינוך הממלכתי דתי והממלכתי במשותף ברוח ערכי בית הספר 'קרוב' וחטיבת הביניים הצומחת החדשה במטה יהודה. זאת במטרה ליצור רצף חינוכי מהגיל הרך ועד לסיום התיכון.

גן משלב נוסף הפועל מזה מספר שנים ביישוב הוא גן תל"י (תגבור לימודי יהדות) הנותן מענה לזרם הממלכתי. מינהל החינוך ומשרד החינוך מסייעים לפתיחתם של שני הגנים במטרה ליצור רצף חינוכי להורים המבקשים להכניס את ילדיהם למסגרת המשלבת לימודי יהדות עם אורח חיים חילוני או רפורמי.

מעון יום חדש

רשת 'אמלי' שהחלה את דרכה במטה יהודה בשנת הלימודים תשע"ז תפתח השנה מעון יום נוסף בצור הדסה בעקבות ארבעת מעונות היום שנפתחו ביישובים בית זית, גפן, בקוע ושריגים. עובדי רשת 'אמלי' הוכיחו בשנה החולפת יכולת מקצועית גבוהה המותאמת לצרכי המועצה ולקהילות ההורים והילדים.

תכניות מניעה

המחלקה לגיל הרך, משרד החינוך והשירות הפסיכולוגי יובילו השנה תכניות בתחום המניעה והרחבת המענים לגני הילדים, לצוותים, לילדים ולהורים.

המדובר בתכניות להתערבות מוקדמת ופרו אקטיבית המעניקות כלים לעבודת הצוותים עם אוכלוסיות בסיכון. התכניות ילוו על ידי פסיכולוגים חינוכיים, יועצות ומפקחות של משרד החינוך. במסגרת מערך התכניות תחל דרכה בגני הילדים גם תכנית 'חצר פעילה' לזיהוי קשיים ומניעתם, ומיצוי היכולת של הילדים. התכנית נועדה ליצור תשתית ידע ארוכת טווח ולתת כלים בידי הצוות החינוכי, במטרה לשפר את כלל תחומי התפקוד של הילד. התכנית כוללת הכשרת צוותים, ליווי והעשרה בעבודה בגנים ובחצרות והעשרת הפעילות החברתית והרגשית לכלל ילדי הגן.

גם תכניות ההעשרה במסגרת תכנית 'קרב' בגני הילדים ישימו השנה דגש על פעילות במרחב החצר. במינהל החינוך רואים חשיבות רבה בהרחבת שעות פעילות הלמידה בחצר. זאת משום שחצר הגן נותנת לילדים מרחב והזדמנויות רבות להתפתחות רגשית, חברתית, מוטורית והתפתחותית.

קיץ של עשייה

במהלך הקיץ ביצע אגף תפעול ופיתוח במועצה עבודות לשיפור ושדרוג תשתיות בגני הילדים שכללו צביעה של עשרות גנים, התקנת הצללות קבועות, מתקני משחק וציוד חדיש. יום ההערכות של הסייעות התקיים השנה בקיבוץ רמת רחל בשיתוף תכנית 'עיר ללא אלימות' כחלק מתוכנית המניעה המתהווה לקראת השנה החדשה. במהלך היום נחשפו הסייעות לתיאורי מקרה, ניתחו מצבים, שאלו שאלות וקיבלו כלים ליצירת 'אקלים גן מיטבי' והתמודדות עם ילדים במרחב הגן.
 

	הערכות צוותים גן יער נטף

מעון אמלי

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי