במידה וחלון ההדפסה לא נפתח תוך מספר שניות לחץ כאן

הכפר היהודי שלנו באוגנדה


הסיפור הבא מתחיל עשרות ואולי אלפי שנים אחורה עם התגבשותה של קהילה יהודית קטנה בכפר 'פוטי' (Putti) בדרום אוגנדה, קהילה המונה כ-200 איש. השמות הנפוצים בכפר הם שמעון, משה ושלמה, ובית הספר המקומי נקרא על שם אחיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יונתן נתניהו ז"ל, שנפל במבצע אנטבה. מבית הכנסת המקומי נשמעים בו תפילות חרישיות והנחת תפילין היא עניין יומיומי מוכר.

הסיפור ממשיך לחודש מאי השנה אז הזמינה הנהלת המועצה את סיון יערי, מייסדת ארגון Innovation Africa, להרצות בפני הנהגות היישובים במסגרת סמינר הוועדים המועצתי של מטה יהודה. בתשע השנים האחרונות הטמיע הארגון טכנולוגיות ישראליות בכ-150 כפרים ביבשת אפריקה, באמצעותן הותקנו תשתיות מים ואנרגיה סולארית באותם הכפרים, מה ששינה את חייהם של התושבים.

בעקבות הרצאתה של יערי ביקשו מספר ראשי וועדי ישובים לתרום כספים לטובת פעילותו של הארגון ולמען שיפור חיי הכפרים העניים באפריקה. מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, ביקש לבדוק את הקשר בין המועצה לבין הכפרים באפריקה באופן משמעותי יותר, מה שסלל את הדרך ליוזמה ייחודית של רשות מקומית בישראל: מטה יהודה שוקלת לאמץ את הקהילה היהודית בכפר פוטי בדרום אוגנדה.

לצורך כך, נפגש ערן אוחנה, מנהל קשרי החוץ של המועצה עם סיון יערי ועם רב הקהילה היהודית של הכפר, אנוש. בעקבות הפגישה יצא אוחנה לדרום אוגנדה בליווי יערי, על מנת להניע את תהליך הסיוע של המועצה לכפר במישור הכלכלי והטכני וכן במישור האנושי.

"בפגישה עם אנוש שמעתי ממנו על הקהילה היהודית ועל אורח חייה, אבל לא העליתי על דעתי את המיוחד בדבר עד שלא יצאתי לאוגנדה וראיתי את המציאות במו עיניי", מתאר אוחנה. "ביקרנו בכפר פוטי בערב שבת וחווינו חוויה נדירה שכללה את שירת 'אדון עולם' ו'לכה דודי', תפילה בבית כנסת מתוך סידורי תפילה בעברית, קידוש על יין כשר וברכת המוציא על חלות שבת".

במהלך הביקור באוגנדה נחשפו המשתתפים לעשרות פרויקטים של Innovation Africa בכפרים ובהם מרכזים רפואיים, בתי ספר, מבני ציבור ועוד. "קשה לתאר כמה אושר נכנס לחייהם של המקומיים מברז מים או נורת חשמל שהותקנה אצלם בכפר", מוסיף אוחנה. "במקומות כאלה, הדברים הקטנים, שעבורנו מובנים מאליהם, משנים חיים לאנשים".

"בכוונתנו להוציא אחת לשנה משלחת של אנשי מקצוע תושבי מטה יהודה שיגיעו לכפר בהתנדבות בלבד ובאחריות המועצה, ויסייעו לתושביו במשך כעשרה ימים בתחומים כמו חינוך, חקלאות, תשתיות, פיתוח יוזמות מקומיות ובינוי", מסכם ניב ויזל. "הצטרפותה של מטה יהודה לפעילות הארגון תהיה מעשה הומאני וערכי שאין ראוי ממנו".  
 

[pic_19867]