גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
מטה יהודה מטה יהודה מטה יהודה
תוכן
 • אודות היישוב

  המושב קם ב-1950 על אדמות הכפר הערבי עג'ור, שתושביו עזבוהו במהלך מלחמת העצמאות ולא הורשו לחזור אליו לאחריה. שם המושב משקף את שם הכפר והשם הערבי דבק ביישוב העברי גם בשנים שלאחר מכן.

  ראשוני המושב היו עולים מתימן שהגיעו ממעברת עין שמר. המתיישבים החדשים לא הצליחו להאחז בקרקע ועברו למקומות יישוב שונים וב-1953 יסדו את מושב נחלה.‏[1]

  ב-1953 יושב המקום בעולים שהגיעו מהחלק הטורקי של כורדיסטן והגיעו למושב הישר מנמל חיפה.‏[2] בינואר 1955 נרצחו בשנתם שני טרקטוריסטים, חברי מושב מבוא ביתר, שביצעו עבודות חקלאיות בעגור. עקבות הרוצחים הובילו להר חברון.‏[3] ב-1961 חובר המושב לרשת החשמל הארצית.‏[4]

  המושב מונה כיום כ-75 משפחות ומרבית תושביו עובדים מחוץ ליישוב בערים הסמוכות: בית שמש וירושלים. עד מחצית שנות ה-80 התבססה התעסוקה המקומית על משק החקלאות שכלל: גידולי פלחה, מטעי אבוקדו, אגסים ,ענבים וגידולי עופות לבשר. במושב קיים יקב הקרוי "יקב עגור" , תיאטרון חאן המציע מגוון של פעילויות אומנותיות וקונצרטים הנערכים מדי יום שישי ומסעדת "ארץ קדם".

  במושב עגור, מקום מנוחתו של הצדיק המפורסם רבי יצחק ב"ר יצחק גברא המכונה "הצדיק הפלאי מעגור". הוא היה מעולי תימן ועלה בעליה התימנית לארץ, בכ"א בתמוז תש"י נפטר, כאשר טרם פטירתו הורה להטמינו בחצר ביתו. זקני המקום מספרים שהניסיונות לסלול כביש ולפנות את ציונו עלו בתוהו בנסיבות פלאיות. מקום הציון התפרסם כמקום מסוגל לישועה לרבים הנוהרים להשתטח על הציון.

  לקוח מאתר ויקיפדיה 

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי