גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה
כתובתנו: מרכז אזורי הר טוב ד.נ.שמשון 9970000
תוכן

תיכון אור: גובש החזון הבית ספרי

פורסם באתר בתאריך: 23/12/2014

מובילים בחינוךלאחר תהליך ממושך בשיתוף הנהלת בית הספר, צוות המורים ונציגות ההורים גובש החזון שמעניק לבוגרי אור כלים למצוינות לימודית והכנה לאזרחות

משה דדון: "החזון של תיכון אור מציב סטנדרטים גבוהים למצוינות ומעודד את התלמידים להגיע הכי רחוק שאפשר בהישגים לימודיים, בכישורים אישיים וחברתיים ובמעורבות בקהילה"

עידית ניב: "במהלך השנה החולפת קיימנו מפגשים של צוות המורים, ההורים והתלמידים וערכנו פעילויות בכיתות תוך עיסוק בשאלה המרכזית - מהי דמות הבוגר שאנו רוצים להצמיח בתיכון"

חמש שנים לאחר הקמתו עושה השבוע תיכון 'אור' צעד נוסף לקידום המצוינות הלימודית והערכית בדרך לשיבוץ בוגריו בתפקידי מפתח במשק ובחברה הישראלית.

לאחר תהליך ממושך שהובילה ההנהלה בשיתוף צוות המורים ונציגות ההורים גובש החזון הבית ספרי שעיקרו בהובלה ובהתוויה של דרך לחינוך איכותי וחדשנות חינוכית תוך הכוונת תלמידיו למימוש המצוינות האישית בפן הלימודי, החברתי והרגשי.

"במהלך השנה החולפת קיימנו מפגשים של צוות המורים, ההורים והתלמידים וערכנו פעילויות בכיתות תוך עיסוק בשאלה המרכזית - מהי דמות הבוגר שאנו רוצים להצמיח בתיכון", אומרת מנהלת בית הספר עידית ניב. "אנו חשים גאווה עצומה מהתהליך ומתוצאותיו. מכאן ואילך יש לנו מסמך מחייב ואנו מתכוננים לפעול לאורו בקידום המצוינות הלימודית והערכית, לצד הכנת תלמידינו לדרך של הצלחה בחייהם הבוגרים".

"החזון של תיכון אור מציב סטנדרטים גבוהים למצוינות ומעודד את התלמידים להגיע הכי רחוק שאפשר בהישגים לימודיים, בכישורים אישיים וחברתיים, במעורבות בקהילה", בירך ראש המועצה משה דדון. "בית הספר פותח את הדלת לעתיד במגוון מקצועות לימוד ובהם מדעים וחלל, תעשייה, מדעי המחשב, מדעים וביו-טכנולוגיה. אנו משקיעים חשיבה רבה במיצובו של בית הספר כמוסד חינוכי מוביל למצוינות".

ארגז כלים לכל תלמיד ותלמידה

על פי החזון שהותווה יחולק ארגז הכלים של בוגר התיכון לחמישה תחומים מרכזיים: לימודי, רגשי, חברתי-ערכי, שייכות, ישראליות וזהות. בהיבט הלימודי יושם דגש על הטמעת כלים טכנולוגיים, ידע רחב ומגוון, אסטרטגיות למידה עצמית ועצמאית, הנעה פנימית, מוטיבציה, סקרנות, חשיבה ביקורתית ויצירתיות. ההיבט החברתי-ערכי יעסוק ביכולות חברתיות וכישורי חיים כגון עבודת צוות, איפוק, שליטה, מודעות עצמית, יכולת קבלת החלטות וגמישות.

בהיבט רגשי יקודמו תהליכי העצמה להגברת הביטחון העצמי, חיבור לחוזקות, היכולת להתמודד עם כישלונות והחוסן נפשי. שני היבטים נוספים אליהם מתייחס החזון הינם ישראליות וזהות (הכרות עם השורשים היהודים והישראלים) ומעגלי שייכות: עצמי, משפחה, כיתה, שכבה, בית ספר, יישוב ומדינה.

תכנית לימודית מותאמת חזון

תיכון 'אור' הינו בית חינוך צומח ובשנת הלימודים הבאה תיפתח לראשונה שכבת כיתות י"ב. תכניות העבודה בבית הספר הולמות את החזון ונוגעות בו באופן ישיר החל מהשכבה הצעירה ועד לשכבה הבוגרת.

תלמידי כיתות ז', להם זו שנת הלימודים הראשונה בבית הספר עוסקים השנה במעברים, זהות וארבעה מעגלי שייכות: אני, משפחה, חברה, עם ועולם. במהלך השנה יחקרו התלמידים את השורשים המשפחתיים יחד עם שורשי מדינת ישראל. תלמידי כיתות ח' עוסקים בזהות עצמית במספר היבטים: קבוצה, דימוי גוף, קבוצת השווים, חוסן ומשברים ומנהיגות.

במסגרת השתלמות ל'מורה היוזם' בה השתתפה מירב לביא-מרדכי, רכזת שכבת ח', נבנתה תכנית לעידוד הקריאה אותה מקדמת רכזת השכבה יחד עם המחנכות, היועצת, הספרנית והמורים המקצועיים. במסגרת זו קוראים כל תלמידי השכבה את הספר 'מישהו לרוץ אתו' של הסופר דוד גרוסמן. הקריאה נעשית במסגרת כיתתית בהקראה קולית של המחנכת או תלמיד וכן בקריאה בבית. מידי יום ראשון נערכים מעגלי שיח בו לוקחות חלק גם היועצת והספרנית, סביב נושאים ערכיים העולים מתוך הספר ובחיבור לחיי היום יום של התלמידים כגון בחירה, יחיד וקבוצה, לחץ חברתי, התמודדות וביטחון עצמי.

תלמידי כיתות ט' עוסקים השנה בנושאים של בחירה וקבלת החלטות מושכלת. במסגרת העיסוק בבחירה ביקרו תלמידי השכבה בכפר הגמילה 'רטורנו', במהלכו נחשפו התלמידים ליכולת של כל אדם לבחור את דרכו, את חבריו ואת מעשיו. בימים אלה מתכנן צוות תלמידי השכבה את יום הגיבוש השכבתי.

עבור תלמידי כיתות י' מדובר בשנה משמעותית בדרך לקבלת תעודת הזהות. לקראת קבלת התעודה יעסקו התלמידים בשאלות של ישראליות, זהות, דמוקרטיה ועוד. תלמידי השכבה קיימו גיבוש במרכז קק"ל בנס הרים, במסגרתה הושם דגש על עבודת צוות.

בפני תלמידי כיתה י"א עומדים השנה שני נושאים מרכזיים: הכנה לקראת גיוס משמעותי לצה”ל והמסע לפולין. במסגרת ההכנה לצה"ל יצאו תלמידי השכבה לגדנ"ע בשדה בוקר, נפגשו עם נציגת לשכת הגיוס ושמעו על תהליך המיון והקליטה וההיערכות לצו ראשון. מפגש דומה התקיים גם להורים עם קצינה מלשכת הגיוס שהציגה את התהליך ואת מקומם של ההורים בו. הצוות החינוכי של השכבה בחר להתמקד השנה בערכים של אחריות, סובלנות, כבוד ורגישות לזולת, כערכים מובילים בשכבה, סביבם נבנה השיח היום-יומי בין התלמידים למורים ובין התלמידים לבין עצמם.

מצוינות, ושוב מצוינות

בתיכון 'אור' מתקיימים שיעורי העשרה כבר בכיתות ז' עד ט', חוגים המשלבים תחומי אומנות וספורט לצד מסגרות העשרה נוספות:

תכנית FLL. חושפת את התלמידים לאתגרים הנדסיים באמצעות בניית רובוט לביצוע משימות שונות תוך פיתוח חשיבה ויכולות חקר והתמודדות עם בעיות היום-יום. התכנית ממומנת על ידי המועצה

מגמת מנהיגות מדעית טכנולוגית. תכנית מצוינות יוקרתית, ייחודית ופורצת דרך לקידום עתידם של התלמידים. התכנית היא במסלול שש-שנתי, וחושפת את התלמידים לנושאים מתקדמים מתחום המדע והטכנולוגיה תוך סלילת הדרך לשמש כדור המנהיגות וההובלה בעתיד. בסיום התכנית יקבלו הבוגרים תעודת בגרות בתחומי המדע והטכנולוגיה הכוללת: 5 יחידות לימוד במתמטיקה, מדעי הטבע (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה), טכנולוגיות (הנדסת תוכנה, הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מכונות, ביו-טכנולוגיה או מדעית-טכנולוגית) או מקצוע נוסף ממדעי הטבע. המגמה תיפתח בשכבות ז' ו-ח' וממומנת על ידי המועצה ומשרד החינוך.

תעשידע. תכנית ייחודית החושפת את התלמידים לידע נרחב בתחומי תעשייה, יזמות וחשיבה יצירתית, ומקנה מיומנויות לפיתוח מוצר אמיתי בשילוב סיורים והרצאות ממפעל 'מרוול'. כמו כן, נלמדים מיומנויות של שיווק רעיון ופיתוחו, עיצוב מוצר, תכנית עסקית ועוד. התכנית מיועדת לשכבת ז'-ח'.

מצוינות 2000. מיועדת לתלמידי ט' וניתנת בתחומי המדעים: מתמטיקה, פיזיקה וביולוגיה, במטרה לעודד תלמידים לבחור במגמות מדעיות בהיקף 5 יחידות לימוד לבגרות.

תכנית העשרה לתלמידים מחוננים. תלמידים שאותרו כמחוננים לוקחים חלק בתכנית במסגרת יום לימודים בשבוע. הסעות מסודרות יוצאות לבית הספר 'מרחבים'. התכנית ממומנת על ידי משרד החינוך והמועצה.

 

מועצה אזורית מטה יהודה

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי