מטה יהודה דלג >>
קורס פסיכומטרי לצעירי מטה יהודה
גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה
כתובתנו: מרכז אזורי הר טוב ד.נ.שמשון 9970000
תוכן

שותפויות חובקות עולם

פורסם באתר בתאריך: 14/11/2017

 

בשנת 1967 , כחודש לאחר סיום מלחמת ששת הימים, חתמה מועצה אזורית מטה יהודה, אז מועצה צעירה בת 3, על הסכם ברית ערים תאומות עם העיר ונטה (Vantaa) שבפינלנד. במהלך השנים ידעו קשרי החוץ הללו עליות ומורדות, ובשנת 1982 עם פרוץ מלחמת שלום הגליל, אף שקלו הפינים לבטל את הסכם השותפות. אלא שראשי הערים והמועצות יחד עם חברי הקהילה היהודית בפינלנד התעקשו לשמר את הקשר, ובעשור האחרון מתקיימים חילופי משלחות בין הצדדים במגוון נושאים כגון חינוך, תרבות ועוד. בנוסף, מדי קיץ משתתפים נערים ממטה יהודה במחנה קיץ בינלאומי המתקיים בעיר ונטה.

בשבוע שעבר ביקרה במטה יהודה משלחת מוונטה בראשה עמד סגן ראש העיר מרטי ליפונן. הפינים סיירו באתרים שונים במועצה בין היתר במרכז יום לקשיש, מוזיאון המשטרה בא"ת הרטוב, יקבי יין, בתי אמנים ואף זכו לטעום מטעמים מהמטבח הכורדי אצל אחת המבשלות הביתיות באזור. בנוסף ערכה המשלחת סיור ביד ושם ובעיר העתיקה בירושלים, ממנה התרשמו החברים מאד. שיאו של הביקור היה באירוע לציון 50 שנות שותפות בין הצדדים במעמד מ"מ ראש המועצה מר ניב ויזל. האירוע התקיים ביד השמונה בהשתתפות תושבים מקומיים מהקהילה הפינית, שאף הפתיעו את האורחים מפינלנד עם ביצוע מרגש לשיר עממי בשפה הפינית. את האירוע כיבדה בנוכחותה שגרירת פינלנד בישראל הגב' אנו סרלה. אורחי כבוד נוספים היו נציגי אגודת ידידי פינלנד-ישראל בהלסינקי.

עוד קודם לביקורה של המשלחת מפינלנד, התארחה במועצה משלחת ממחוז וירצבורג (Wurzburg) בגרמניה. מטה יהודה ווירצבורג החלו בקיום קשרי החוץ ביניהן באופן רשמי בשנת 1997, אז יצאה משלחת הנוער הראשונה לגרמניה. מאז, מדי שנה מתקיימים חילופי משלחות נוער שגולת הכותרת שלהן היא קיום פרויקטים לשימור ההיסטוריה של העם היהודי בגרמניה. במשך השנים קיימו בני הנוער הישראלים מגוון פרויקטים ערכיים כגון שיקום ושיפוץ בתי עלמין בוירצבורג, הפקת יומני מסע מצולמים, סרטי עדות עם תיעוד של ניצולים שעדיין חיים בגרמניה, הפקת מדריך טיולים בוירצבורג בשפה העברית ועוד. במקביל למשלחות הנוער, החלו גם משלחות מבוגרים ונציגי ציבור שתורמות לחיזוק ההסברה הישראלית, ללמידה והפרייה הדדית ולהידוק הקשר בין הצדדים בתחום החינוכי, תרבותי, תיירותי, כלכלי ועוד.

המשלחת הגרמנית ביקרה באתרים וישובים שונים במועצה, והיו אורחי כבוד באירוע הפתיחה של פסטיבל היין של המועצה. בערב שבת התארחו הגרמנים לארוחת שבת בבתי משפחות מקומיות. יום מרגש ומרתק במיוחד עבור הגרמנים היה יום סיור ביישובי עוטף עזה בהדרכת ערן אוחנה, מנהל התיירות וקשרי החוץ במועצה. במהלך יום זה התארחו הגרמנים בנתיב העשרה ולקחו חלק בפרויקט "פסיפס לשלום", נפגשו עם קב"ט עיריית שדרות שסיפר על המורכבות של עיר קטנה שמתמודדת עם אלפי טילים במשך שנים ארוכות, ולסיום סיירו בקיבוץ יד מרדכי במוזאון משואה לתקומה, בשחזור קרב תש"ח ועוד. "הביקור בעוטף עזה היה הערך המוסף לתכנית האירוח של הגרמנים במועצה. חשוב להסביר ולהראות שמה ששומעים בחדשות ורואים בטלוויזיה הוא לא תמיד מה שמתרחש במציאות... היה חשוב ומשמעותי מאד לחשוף את האורחים למציאות הזאת, כמו גם לאתרים ומקומות נוספים במטה יהודה ובישראל", סיכם אוחנה. בערב האחרון של ביקור המשלחת התקיים אירוע מרגש לציון 20 שנות שותפות בין מטה יהודה לבין וירצבורג, במהלכו הוקרנו תמונות וסרטונים מ-20 השנים שחלפו. ראש מועצת וירצבורג אברהרד נוס ומ"מ ראש מועצת מטה יהודה ניב ויזל בירכו על היחסים המצוינים בין הצדדים והבטיחו לשמר ולחזק את הקשרים גם בעתיד. 

 

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי