מטה יהודה דלג >>
קורס פסיכומטרי לצעירי מטה יהודה
גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה
כתובתנו: מרכז אזורי הר טוב ד.נ.שמשון 9970000
תוכן

"רגע היסטורי לדו-קיום בשוויון"

פורסם באתר בתאריך: 15/03/2017

תכנית מתאר חסרת תקדים בהיקפה נרקמת בימים אלה במועצה האזורית מטה יהודה בשיתוף עשרות אנשי תכנון, נציגי המועצה והוועדים המקומיים בעין רפא ועין נקובא. התכנית מקורה בהחלטת ממשלה לתכנון ופיתוח בקרקע פרטית ביישובים הערבים בישראל ומתן תקציבים בהיקפים של מיליוני שקלים ממשרדי הממשלה השונים.

במטה יהודה מדובר ביישובים עין רפא ועין נקובא. בשבוע שעבר התכנסו כ-40 אנשי תכנון, נציגי ועדים מקומיים, חברי מליאה והנהלת המועצה לסיור בשני היישובים. הצוות ביקר בארבע נקודות בעין נקובא יחד עם נציגי הוועד המקומי, מ"מ יו"ר הוועד, סולימן עוודאללה ונציג הכפר במליאה, עימאד עוודאללה, אשר הציגו את הכפר, ההתמודדות עם תשתיות רעועות והצורך בדרכי גישה לתחבורה ציבורית ובכלל.

לאחר מכן, המשיכה הקבוצה לעין רפא, שם הציגו יו"ר הוועד המקומי, עלא ברהום, ונציג היישוב במליאה, יוסוף ברהום, את הפרויקטים התיירותיים בעין רפה. השניים הובילו את המשתתפים לנקודת תצפית והציגו את החזון האישי שלהם להתפתחות היישוב.

לאחר הסיור ביישובים התכנסו המשתתפים לפגישת עבודה עם מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, במלון מעלה החמישה שם הציג אדריכל התכנית, אבי בן גור, את הדגשים העיקריים העומדים לפתחם של המתכננים. הנושאים העיקריים עליהם תיערך חשיבה מקיפה הם המיקום הגיאוגרפי של היישובים, המורשת החקלאית, תכניות מאושרות לבניה, מרחבי ציבור, מבני ציבור וקהילה, פיתוח כלכלי, פיתוח תחבורתי ותיירות.

"עין רפא ועין נקובא נמצאים על כביש 1 בסמיכות לירושלים, שורש, נווה אילן וקרית ענבים", אמר בן גור. "זה עוגן אזורי שצריך להעלות למודעות, תוך ניצול מקסימאלי של המיקום. ישנם משאבי טבע מצוינים ויש לשלב אותם בתכנית, יחד עם המורשת החקלאית. הבנייה צריכה לנצל את הקרקע תוך שימור זהותם הכפרית של היישובים. זה אתגר לכל צוות התכנון".

בן גור הוסיף, כי "יש לקדם את התכנית תוך ירידה לפרטי פרטים ברמת רחוב, נוף וצמחיה. עלינו לנצל את ייחודיות המקום לטובת פיתוח שירותי תיירות, הסעדה, נגריות ונותני שירות. יש להתאים את התכנית לבעלי הקרקעות ולסלול דרכים באופן מדוד. דגש מיוחד ניתן לנושא של תעסוקת נשים".

 

הזדמנות נדירה לפיתוח היישובים

החלטת הממשלה לתכנון ופיתוח בקרקע פרטית ביישובים הערבים בישראל העניקה הזדמנות יוצאת דופן ליישום התכניות בעין נקובא ועין רפא. קברניטי הפרויקט הדגישו את החשיבות שבקבלת החלטות מהירה ויישום התכניות השונות המרכיבות את תכנית המתאר.

"עם כניסתי לתפקיד קיבלתי פרויקט לגיבוש תכנית מתאר כוללת לעין רפא ועין נקובא", אמרה מהנדסת המועצה, מיכל נאור-ורניק. "לאחר הערכות מחודשת וגיבוש מתווה מלא מתוקף התקציב שהוקצה לפרויקט כולל גיבוש צוות מתכננים אנחנו נמצאים היום במקום אחר. הצוות שנמצא כאן הוא הכי מתאים ונכון לפיתוח היישובים. המטרה היא להגיש לוועדה המחוזית תכנית מתואמת ומקובלת על כולם ולאשר אותה בתוך שנתיים".

"יש כאן הזדמנות שלא הייתה מעולם, מגובה במשאבים ותקציבים", הדגיש ניב ויזל. "חובת ההוכחה היא על כולנו. עלינו לגשר על הפערים והיכולות הטכניות והפיזיות. החלטות ממשלה יכולות להשתנות כאשר מתחלפת ממשלה, לכן יש פה אחריות גדולה של הוועדים המקומיים בקבלת החלטות מורכבות בנושאי ציבור".

"צריך לחבר את התיירות למורשת", הוסיף ויזל. "יש כאן משימה עם תקצוב ממשלתי ומועצה תומכת. זהו רגע היסטורי לשוויון ודו-קיום וחובה עלינו לעבוד בתיאום מלא ולהוציא תכניות אל הפועל, במקביל לתכנון ל-30 השנים הבאות".
 

פרויקטים מיידיים לביצוע

בצוות התכנון דיווחו על מספר פרויקטים שכבר נמצאים בעבודה לשיפור תשתיות מים וביוב, קידום והקמת מבני ציבור, שדרוג מערך הכבישים, שיפור היבטים בטיחותיים והרחבת נתיב התחבורה הציבורית.

"יש פרויקטים קריטיים ועליהם כל יועץ בתחום שלו נותן את הלחץ כדי להביא תקציבים ולהכניס לביצוע מיידי", ציין בנושא זה אורן מלמד, מנהל התכנון. "הרחבנו את נתיב התחבורה הציבורית עד הקצה של עין רפא, ובעין נקובא עד הקצה של כביש הוואדי, כפי שביקשו נציגי היישובים. אנחנו מכינים אומדן ומגישים למשרד התחבורה לקבלת תקצוב על מנת שהפרויקט ייצא מיידית לביצוע. ישבנו עם נציגי רשות המים לקידום תכנון של מערכות המים. מדובר בתקציבים קיימים שצריך ללחוץ ולהשיג אותם. יש גם תקציבים למבני ציבור שאנו עובדים עליהם ממש עכשיו".

 

שיתוף הציבור

חלק עיקרי מהמאמצים שמשקיע צוות התכנון טמון בשיתוף  התושבים בכל שלב של התכנית. "נדאג לכך שהתושבים והנציגים יידעו מה אנחנו עושים", הוסיף מלמד. "הכול יוצג בשיתוף ובשקיפות. ישיבות התכנון יתבצעו בעין רפא ובעין נקובא בתיאום עם המתכננים. הוועדים המקומיים הם חלק מצוות התכנון. אנחנו רוצים להתאים את התכנית לצרכים של התושבים".

חברי מליאת המועצה מעין נקובא ועין רפא ונציגי הנהגת הוועדים המקומיים הציגו את האתגרים הניצבים בדרך והבטיחו לסייע ככל שניתן.

סולימן עוודאללה, מ"מ יו"ר הוועד המקומי בעין נקובא בירך בשם יו"ר הוועד מחמוד עוודאללה חברי הוועד: "אני מקווה שיחד עם צוות התכנון וצוות המועצה נקדם את הפרויקטים ונרחיב את תכנית המתאר לטובת הציבור. אני מאחל לכולנו לראות את התוצאות בקרוב".

עימאד עוודאללה, נציג היישוב במליאת המועצה, הוסיף: "יש הרבה תכניות על הפרק לקופת חולים, מתנ"ס, מגרש כדורגל, גני ילדים. יש 1,200 ילדים מגיל שלושה חודשים ועד גיל 19. בכפר אין כלל תעסוקה לנשים ואנו רוצים למצוא להן מענה. אזור תעשייה חשוב לנו מאוד כחלק מיצירת הכנסות ראויות ליישובים".

"מבחינתנו זה אירוע היסטורי", ציין עלא ברהום, יו"ר הוועד המקומי בעין רפא. "נבחרו האנשים הכי טובים לתהליך. המועצה הקצתה את כל המשאבים הנדרשים כדי לתת פה משהו מקצועי. התושבים רוצים תשובות והכפר מתפתח. זו עבודה קשה לכל אחד בתחום שלו. אנחנו כוועדים נהיה כלי שיסייע בהסרת חסמים בדרך לאישור התכנית".

יוסוף ברהום, נציג היישוב במליאה, סיכם: "זו פעם ראשונה בתולדות היישובים שיש צוות תכנון כזה גדול. תודה לניב ויזל על המאמץ שהושקע ובהצלחה לכולנו".

תכנית מתאר

תכנית מתאר

תכנית מתאר

תכנית מתאר

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי