גודל טקסט: שלום, אורח התחברות לאתר הרשמה לאתר
תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה תמונות נופי מטה יהודה
כתובתנו: מרכז אזורי הר טוב ד.נ.שמשון 9970000
תוכן

מכשירים את מועדוני הנוער

פורסם באתר בתאריך: 14/06/2017


עובדי הנוער והקהילה ופעילים מתנדבים בשבעה יישובים ברחבי המועצה עברו לאחרונה סדנה בת שני מפגשים בהדרכת נועה שפי במסגרתה קיבלו כלים לבניית תכנית להקמה מחדש של מועדוני הנוער. המדובר ביישובים נחושה, אורה, צרעה, טל שחר, תרום, נווה אילן ורמת רזיאל. התהליך יצא לדרך לפני כשנה בהובלת תחום הפנאי של תכנית 'מועצה ללא אלימות', מחלקת הנוער ואגף חברה ונוער במטה יהודה לאחר פרסומו של קול קורא לוועדי היישובים לשדרג לוגיסטית את מועדוני הנוער ולהטמיע תכנים ערכיים וחינוכיים. כדי להיכלל בתכנית נדרשו היישובים לעמוד בתנאי סף כגון תקציב הוועד, מעורבות הורים, הקצאת מבנה ומתנדבים. במסגרת זו ניתן דגש לאחריות שלוקחת הקהילה על חיי היישוב והרצון של הוועד המקומי, ההורים ובני הנוער לעשות מעשה.

בין התכניות שעומדות על הפרק ניתן למצוא פרויקטים של עיצוב ובניה במועדונים, גרפיטי ובניית רהיטים, גיוס הקהילה ואמני האזור ובהם ציירים, נגרים ותופרים, פעילות מובנית של המדריך הבוגר במועדון, מתנדבים מהקהילה, מעורבות הורים מתנדבים, ועוד. המטרה היא להגיע לכל בני הנוער ביישוב, גם לאלה הלומדים במסגרות חוץ ופחות מחוברים לעשייה ביישובים.

"מועדון הנוער משמש מעין בית נוסף לבנות ובני הנוער ביישוב", מסביר סיון כהן-טופל, מנהל תכנית 'מועצה ללא אלימות' במטה יהודה. "המקום מאפשר לנערות ולנערים להביא לידי ביטוי את תחומי העניין שלהם תוך יצירת מפגש חברתי וחשיפה לתכנים חינוכיים וערכיים. ככל שנרבה בפעילות העשרה בקרב בני הנוער כך נוכל למנוע התנהגויות לא רצויות במרחב. תהליך ההכשרה של הפעילים מקדם את התכנית באופן משמעותי".

"התכנית נועדה להעלות את המודעות לחשיבות המועדון כמרחב חינוכי", מוסיפה רוית אביב, מנהלת תחום הפנאי בתכנית 'מועצה ללא אלימות'. "מועדון הנוער חייב להיות מקום מזמין ומותאם לשימוש בני ובנות הנוער, לבטא ערכי קהילה וליצור שיתופי פעולה בין בני הדור הצעיר לקהילת היישוב".

בתהליך הכשרת הפעילים ניתן דגש רב לחשיבות שבשיתוף בני ובנות הנוער בתכנון ובעשייה החל משלב נראות המועדון ועד לתכנים הרצויים. ההנחה המרכזית היא ששותפות כזאת תחזק את תחושת השייכות של בני הנוער למועדון ותעודד אותם לשמור עליו.

"הסדנה הייתה בנויה היטב", אומר רן מרכוס, הורה מתנדב בנחושה. "אני באופן אישי באתי עם תכנית שעסקה בחזון ואיך הדברים צריכים להראות. ערכנו ניתוח על הגורמים הרלוונטיים לפעילות, למי צריך לפנות ומה האתגרים העומדים בפנינו. המפגש בין הפעילים הוביל אותנו לחדד את המטרות בדרך לתכנית עבודה פרקטית. שיתפנו האחד את השני ברעיונות ובשימוש נכון במשאבים. כל אחד מגיע מרקע וניסיון אחרים וזה יצר הפריה הדדית בין המשתתפים".

מה מצב פעילות הנוער בנחושה כיום?

"בנחושה יש בסיס מצוין למועדון כי בני הנוער ביישוב מאוד פעילים. צריך רק ליצור תכנים חיוביים ולעודד עוד יותר את המוטיבציה. בעקבות הסדנה בנינו תכנית העצמה לחצי שנה הקרובה. בכוונתנו לקיים פעילויות ערכיות ולשלב בהם את תלמידי כיתות י' עד י"ב. זו יכולה להיות הקרנה של סרט שמובילה לדיון ערכי, שיחה בעקבות קטעי עיתונות או קטעי ספרות ולחלופין פעילות הכנה לגיוס, הכשרת יזמים וביסוס מנהיגות צעירה ביישוב. השילוב הערכי בין הנער או הנערה ליישוב ולמועצה מעצים גם באופן אישי וגם באופן חברתי".

בנחושה מציינים כי המועדון כרעיון מייצר תעסוקה חיובית לבני הנוער, נותן בידיהם כלים לניהול עצמי ומגביר את מעורבותם בנעשה ביישוב וברחבי המועצה.

"הרעיון הוא לייצר מרחב מפגש לבילוי ויד חופשית להתנהלות עצמית", מוסיף מרכוס. "יש כאן תלמידי י"ב שהקימו גרעין והובילו את הפעילות באנרגיות חיוביות למרות היעדרו של מדריך נוער בנחושה. הם הקימו בית תמחוי שמבשל ומחלק מנות לנזקקים באזור קרית גת ולקראת שבועות לקחו חלק בפרויקט 'כרובית' שמובילה פעילה בשם רוית להכנת אוכל בחגי ישראל ותרומתו למעוטי יכולת. מדובר בפרויקט ארצי ורק בחג האחרון התנדבו בני הנוער להכין מאות פשטידות, לארוז ולהיערך למסירתן. מדובר בכ-30 בני נוער הפעילים ביוזמתם ומסוגלים להשפיע גם ביישובים סמוכים. באמצעות המועדון אנחנו רוצים להרחיב את פעילות הנוער לאורך השנה גם ביישוב וגם במעורבות במתרחש ברחבי המועצה".

נויה ארז, מדריכה בוגרת (מד"בית) בטל שחר, מתארת את האופן בו היא מובילה את התכנית ביישוב. "בזכות הפורום המצומצם ולמידת העמיתים בסדנה קיבלנו רעיונות האחד מהשני. היה נכון ללמוד איך זה קורה במקומות אחרים במועצה כדי להתאים את התכנים המתאימים ביותר לבני הנוער בטל שחר ולזהות מה הצורך המרכזי. בני הנוער מחפשים מקום לתרבות פנאי בשעות הערב, בעיקר בסופי שבוע ובחופשות. נשים דגש על פעילויות ערכיות ועל כך שהמועדון יהפוך למקום של בני הנוער. הם ינהלו, יבנו תקנון, יקבעו את הנורמות, משלב הנראות, הסדר והניקיון ועד לתכנים".

עד כמה התושבים בטל שחר מעורבים בהקמת מועדון הנוער?

"הייתה פגישה של וועדת נוער במושב בה שיתפתי את החברים בתכניות וסיכמנו על פגישה נוספת בה יגובשו המטרות והיעדים. לאחר מכן ניפגש במשותף עם ההורים ונדון יחד על אופי המועדון. נרצה לראות גם מעורבות מצד ההורים שיחליפו אותי ואת הגרעינרית בימים שלא נהיה במועדון. יש לנו כבר תכניות לקיץ הקרוב לשיפוץ המועדון, הכנת ספסלים וחידוש המטבח".

שני אמאר, רכזת הנוער באורה מחמיאה לבני הנוער ביישוב שפועלים לאורך כל השנה במסגרת הקן של תנועת הנוער. לצד זאת היא מציינת את השאיפה להכשיר מועדון נוער שייתן מענה לכלל בני הנוער ביישוב. "במקביל לפעילות של תנועת הנוער אנו מבקשים להכשיר את הקרוואן העומד בסמוך כמועדון נוער לכל דבר ועניין ולהנגיש אותו לאוכלוסייה. באמצעות הסדנה עשינו מיפוי של כל הגורמים שיכולים לסייע לנו במועצה ובמושב, בדקנו מה האתגרים העומדים בפנינו ומה הידע שלו אנו זקוקים כדי לעשות ולבצע. הסדנה סייעה לנו לחזור לשטח עם תכנית מגובה בטבלת תאריכים, תוך מתן דגש לפעילות ערכית. בכוונתנו ליצור סדנה לנוער לבניית המועדון ולשתף אותם בכל שלב ושלב".

מה עומד על הפרק בזמן הקרוב?

"יש לנו תכנית קיץ מגוונת המחולקת לפי שכבות נוער, בשיתוף המועצה והיישוב. תכנית 'עיר הנוער' של אגף חברה ונוער ומחלקת תרבות במועצה, המשך תכנית סיירת מחצלות של 'מועצה ללא אלימות' שהצליחה מאוד בשנים הקודמות, סדנאות שאנחנו מספקים מהמושב כגון סדנת מנהיגות לבוגרי כיתות ו' לקראת החטיבה, פעילות משותפת של בוגרי כיתות ז'-ח' עם חבריהם ממושב כסלון, טיול לצפון לבוגרי ט'-י"ב וחיבורם לנעשה במועדון. בחופשת הקיץ השיח עם בני הנוער מאוד פורה ומסייע בידינו להבין מהם הצרכים ומה צריך לעשות לטובת בני הנוער ותושבי אורה".

טספאי בישאו עובד הנוער והקהילה בנווה אילן מחזק את דברי חבריו ואומר כי יצירת שיתופי פעולה בין היישובים תתרום רבות למועדוני הנוער. "מאוד שמחתי על הסדנה ועל האפשרות להיות חלק מקבוצת חשיבה של אנשים שמפרים האחד את השני ברעיונות. למדנו רבות על הצרכים של היישובים באופן שמאפשר לנו לתרגם את הרעיונות בשטח. אני מאוד אוהב לעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים, והשאיפה היא להמשיך בכך ולהדק את השייכות ליישוב בפרט ולמועצה בכלל, בעיקר של אלה הלומדים מחוץ למועצה".

אילו תכניות פועלות כיום בנווה אילן?

"יש וועדת חינוך המגבשת תכנית שנתית לחינוך, יש את תנועת 'בני המושבים' מכיתה ד' ופעילויות שונות לתלמידי א'-ב' וג'. בוגרי כיתות ט' יוצאים לקורס מדריכים צעירים, ותלמידי י'-י"ב מדריכים את הצעירים יותר לאחר שעברו הדרכה שלי. כמסורת ישנה מעורבות של בני הנוער בכל האירועים במושב".

איך כל זה מתחבר להקמת מועדון הנוער?

"המטרה היא להכניס את כל התכניות למסגרת אחת של מועדון נוער. אנחנו רוצים לראות המשכיות בנווה אילן. בני נוער שייקחו חלק במועדון ובהמשך ייצאו לשנת שירות או יתגייסו לצבא יחזרו למועדון להעצים את החבר'ה ולשתף בחוויותיהם. אנחנו רוצים לראות יותר תכנים בקהילה ומחוץ לקהילה ואין ספק שמועדון נוער מסודר יתרום לכך רבות. לכל שכבת גיל יש תכניות משלה. תלמידי שכבת ז' מקבלים 13 משימות בר מצווה בתוך ומחוץ למושב, ורק לאחרונה חזרו מטיול לילה במצדה עם ההורים. הבנות ב-ו' עוברות תהליך של חיזוק, כדי לאפשר להן לחשוף נושאים שקשה יותר לדבר עליהם בשיתוף אנשי מקצוע. תלמידי כיתות י-י"ב  עוברים תהליך של כישורי חיים, הכנה לצבא ושנת שירות תוך הטמעת ערכים של אחריות ומנהיגות. הרעיון שעומד מאחורי מועדון הנוער הוא לראות במשך השנים ליווי קהילתי של הבוגרים לצעירים יותר ולהכיר לילדים ולבני הנוער את המועצה על כלל יישוביה ופעילותה".


	נוער אורה

	נוער נווה אילן

שפת האתר
מקריא כעת. ביטול הקראה אוטומטית
לחץ על המתג התחתון להפעלה או כיבוי של ההקראה הקולית פתיחת הגדרות הקראה קולית

קול הקראה:

סיוון גלעד

מהירות הקראה:

איטי רגיל מהיר

הפעלת הקראה במעבר טאב:

פעיל כבוי

הקראה אוטומטית בכניסה לעמוד:

פעיל כבוי